Płynność finansowa firmy – jak ją mierzyć?...
W prowadzeniu działalności gospodarczej kluczowe znaczenie ma utrzymywanie jej płynności. Czym dokładnie jest płynność finansowa? W jaki sposób jest ona kształtowana? Jak dokonuje się jej pomiaru?
Co to jest płynność finansowa?
Pod terminem jak płynność finansowa firmy znajduje się jej zdolność do regulowania bieżących zobowiązań i prowadzenia zakupów związanych z działalnością. Płynność finansową można zatem wyrazić jako różnicę pomiędzy jej wpływami a wydatkami. Właściwa płynność finansowa ma kluczowe znaczenie dla sprawnego działania firmy. Dzięki niej przedsiębiorca może opłacać koszty stałe i zmienne związane z działalnością oraz prowadzić inwestycje. Dodatkowo płynność pozwala na ocenę sytuacji finansowej firmy, co ma duże znaczenie w przypadku oceny jej zdolności kredytowej. Gdy ma miejsce utrata płynności finansowej w firmie, może ona narazić się na bankructwo, ponieważ nie jest w stanie regulować swoich zobowiązań terminowo.
Jakie czynniki kształtują płynność finansową firmy?
Na płynność finansową firmy wpływa szereg czynników. Zaliczane są do nich między innymi: - Aktywa firmy, - Źródła pozyskiwania aktywów, - Bieżące zobowiązania, - Zadłużenia, czyli niespłacone terminowo zobowiązania, - Czas trwania cyklu operacyjnego.
Wskaźniki płynności finansowej: natychmiastowa, szybka, bieżąca
Aby ocenić płynność finansową działalności gospodarczej, stosowane są specjalne wskaźniki. Wyróżnia się 3 główne wskaźniki płynności finansowej: I stopień – wskaźnik płynności natychmiastowej Przez wskaźnik natychmiastowej płynności finansowej można ocenić, czy firma może natychmiast spłacić swoje zobowiązania z posiadanych środków pieniężnych. Przy jego wyliczaniu uwzględnia się posiadane środki oraz wszystkie zobowiązania krótkoterminowe. II stopień – wskaźnik płynności szybkiej (QR) W przypadku jak wskaźnik szybkiej płynności interpretacja odnosi się do zobowiązań bieżących oraz aktywów wyższej płynności. Wobec tego przy obliczeniach z aktywów obrotowych firmy wyłącza się te, które mogą być trudne w upłynnieniu, na przykład jak zapasy, towary przeznaczone do produkcji. III stopień – wskaźnik płynności bieżącej (CR) Ten wskaźnik pozwala na ocenę, czy możliwe byłoby spłacenie zobowiązań firmy z użyciem jej środków obrotowych, które mogą być szybko sprzedane. Często używany jest on do prowadzenia długoterminowych analiz – rosnący wskaźnik oznacza, że przedsiębiorstwo może coraz skuteczniej regulować swoje zobowiązania.